ده من ! من به تو می اندیشم...

معرفی رشته های دانشگاهی(علوم آزمایشگاهی)

نویسنده :میثم موسوی
تاریخ:پنجشنبه 20 فروردین 1394-ساعت 23 و 09 دقیقه و 17 ثانیه

رشته علوم ازمایشگاهی یک رشته در شاخه علوم پزشکی است که طی دوره تحصیل در آن 4 سال (8 ترم) می باشد.البته تا 2 سال قبل این رشته از مقطع کاردانی دانشجو می گرفت.

این رشته فقط در دانشگاه های علوم پزشکی ارائه می شود.درس های مهم این رشته در دانشگاه عبارتند از:

1-بیوشیمی(عمومی و بالینی)

2-ایمنولوژی(شناخت سیستم ایمنی بدن و بیماری های ان)

3-خون شناسی

4-بانک خون

5-باکتری شناسی

6-ویروس شناسی

7-انگل شناسی

8-قارچ شناسیو...

فارغ التحصیلان این رشته در آزمایشگاه های تشخیص طبی و بیمارستان ها ومراکز بهداشت و سازمان انتقال خون مشغول به کار می شوند.شرایط استخدامی این رشته خوب است و حقوق یک کارشناس آزمایشگاه به طور متوسط 400 تا 500 هزار تومان است.این رشته مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان است.(یعنی شما بعد از فارغ التحصیلی باید نصف طول دوره تحصیل یعنی 2 سال برای دولت کار کنید به عنوان نیروی طرحی(اگر طرح نگذرانید از مدرک و استخدام خبری نیست!).البته کسانی که سربازی بروند از گذراندن طرح معاف هستند)

برای ادامه تحصیل دیگر فوق لیسانس علوم آزمایشگاهی وجود ندارد و شما در شاخه ای از شاخه های علوم آزمایشگاهی ادامه تحصیل می دهید.مثل ویروس شناسی،باکتری شناسی،انگل شناسی،ژنتیک،خون شناسی،ایمنولوژی و...

برای تاسیس آزمایشگاه فارغ التحصیلان علوم آزمایشگاهی باید در یکی از گرایش های این رشته Phd(دکترا) گرفته و در کنار 2 نفر دیگر که دارای مدرک دکترا در سایر گرایش ها هستند اقدام به تاسیس آزمایشگاه کنند.


یک تجربه:از نظر درآمد رشته هایی مثل بینایی سنجی یا فیزیوتراپی از این رشته بهتر هستند.چرا که شما با داشتن لیسانس در رشته فیزیوتراپی و یا بینایی سنجی می توانید مطب زده و برای خوتان کار کنید اما در رشته علوم آزمایشگاهی باید استخدام شوید.ضمن اینکه این رشته ها مشمول قانون خدمت پزشکان و پیراپزشکان نیست.

اما جذابیت های این رشته بسیار زیاد بوده و برای علاقمندان به تحقیق بسیار مناسب می باشد.در واقع دانش علوم آزمایشگاهی دانشی است که دامنه وسیعی از اطلاعات در آن قرار دارد.
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic