ده من ! من به تو می اندیشم...

۱۰ پرسش از مخالفین تغییر نام استان

نویسنده :بهنام خلاش
تاریخ:شنبه 29 آبان 1395-ساعت 05 و 10 دقیقه و 11 ثانیه

اما کهگیلویه بویراحمدی های تاریخ ساز و با هویت برای ارزانتر خریدن ارزاقشان باید به دیلم و گناوه بروند و اجناس قاچاق شده از این کشور بی هویت را سرافرازانه در ماشین قایم کنند و به افتخار ارزان خریدن یک کاپشن یا ال سی دی قاچاق نائل شوند.هویت امروز امارات که پانصد سال دیگر تاریخ از آن بعنوان یک تمدن باشکوه یاد خواهد کرد ، اینچنین است و هویت ما برای یادآوری تاریخ به آیندگان آنچنان.

*تحریریه کبنا: مطلبی که می خوانید از سری یادداشت های مخاطبین کبنانیوز است و انتشار آن الزاما به معنی تایید تمام یا بخشی از آن نیست. می توانید با ارسال یادداشت خود، این مطلب را تأیید یا نقد کنید.
کبنانیوز؛

اسداله عبدی

موضوع تغییر نام استان کهگیلویه و بویراحمد اینروزها جنجال یکطرفه ای را از سوی مخالفین این تغییر به پا کرده است.در سکوت خبری موافقین تغییر نام که مهر سکوت به دهان زده اند ، طوفان یادداشت های پرمغالطه ی مخالفین که سعی در سوءاستفاده از احساسات مخاطبان دارند سایتهای استانی را درنوردیده است.
در این میان بعضی سایتهای استانی به جای کمک به تضارب آرا و روشن شدن ابعاد دیدگاههای دوطرف، با عدم انتشار یادداشت های موافقین تغییر نام استان،خود رزم جامه به تن کرده و هل من مبارز می طلبند. سایت بویرنیوز در اقدامی ناشیانه دست به نظر سنجی زده و از مخاطبین خواسته تا از میان سه گزینه یعنی رفع بیکاری ،برکناری مدیران ناکارآمد و تغییر نام استان، اولویت خود را انتخاب کنند تا بدینوسیله همه را تهییج به انتخاب گزینه اول و دوم کند بی آنکه اندیشیده باشد مطابق همین نظر سنجی، س ومین اولویت مهم مردم بعد از بیکاری و برکناری مدیران نالایق ، تغییر نام استان است!
اگرچه بنده طی مطلب قبلی در به چالش کشیدن استدلال های ضعیف حفظ نام فعلی ، هنوز جواب منطقی از مخالفین تغییر نام نگرفته ام ، اما در عین حال از این عزیزان می خواهم برای روشن شدن اذهان عمومی حداقل به ۱۰ پرسش این یادداشت جواب منطقی و بدور از عصبانیت بدهند:
۱- از آنجا که عمده استدلال مخالفین بی هویت شدن مردم پس از تغییر نام است، خواهشمندم مرور کوتاه تاریخچه تشکیل استان را ذیلا بخوانند و در پایان به سوال مطروحه پاسخ دهند:

” استان کهگیلویه و بویراحمد در گذشته‌اى نه چندان دور جزء یکى از بلوک‌هاى مملکت فارس بوده که شامل دو قسمت شمال شرقى که آن را سردسیر و کوهستانى و پشت کوه و قسمت جنوبى و غرب که آن را نره کوه و بهبهان مى‌نامیدند. تا دوم تیرماه ۱۳۴۲ شمسى، قسمتى از استان فعلى کهگیلویه و بویراحمد جزء استان خوزستان و قسمتى نیز جزء ‌استان فارس بود.
پانزدهم آبان‌ ماه ۱۳۳۸، قسمت گرمسیر بهبهان به شهرستان کهگیلویه با مرکزیت دهدشت تبدیل شد. این شهرستان کماکان جزء استان خوزستان و بقیه منطقه جزء استان فارس بود. در ۲۲ تیر ماه ۱۳۴۲، ‌ منطقه کهگیلویه و بویراحمد طبق تصویب نامه مجلس شوراى ملى وقت، از استان‌‌هاى فارس و خوزستان جدا شد و به یک فرماندارى کل تبدیل شد و یاسوج که تا آن زمان خالى از سکنه بود، ‌ به عنوان مرکز آن تعیین گردید. در اسفندماه ۱۳۵۲ شمسى فرماندارى کل کهگیلویه و بویراحمد به استان تبدیل شد.”
حال سوال اینجاست که آیا تا قبل از اسفند ۱۳۵۲ و تشکیل استانی با نام کهگیلویه و بویراحمد یعنی زمانی که اسم استانمان فارس بوده و یا خوزستان ، ما بی ریشه و بی هویت و بی پیشینه تاریخی بوده ایم؟و همه هویتمان را از اسفند ۱۳۵۲ بدست آورده ایم؟آیا کهگیلویه قبل از اسفند ۵۲ کهگیلویه نبوده و ایل بویراحمد از ۱۳۵۲ و با تشکیل استان جدید متولد شده و بعد از تغییر نام استان هم دیگر کهگیلویه و بویراحمد از بین خواهند رفت؟ آیا اینکه ما همه ی هویتمان را به یک نام استان تازه تاسیس گره میزنیم ، جز این است که اجداد و پدر بزرگ های خود را که قبل از ۱۳۵۲ و تشکیل استان، در ایل بویراحمد می زیسته اند بی هویت قلمداد کنیم ؟
۲- از آنجا که به استناد تاریخ ،مردم کهگیلویه و بویراحمد، ‌ نورآباد ممسنى، بخش هایی از بوشهر و قسمتهایی از استان خوزستان از یک نژاد هستند و با یک زبان صحبت مى‌کنند و آداب و رسوم و فرهنگ مشابهى دارند،آیا اینکه اسم استان لرهای بزرگ نوراباد ممسنی ،فارس است و اسم استان لرهای بهبهان ، خوزستان نام دارد، پس اینها بی هویت و بی تاریخ و رگ و ریشه اند؟واینکه آیا هویت مردم با تغییر نام ارجان به بهبهان . رام شیر به خلف اباد ، عبودان به آبادان و دژپول به دزفول به تاراج رفت؟
۳- در باب داعیه هویت بخشی نام فعلی استان مخالفین را دعوت میکنم به تهران یا مشهد یا مازندران بروند و در مقابل سوال” اهل کجا هستید؟” و بیان نام کهگیلویه بویراحمد پاسخ بشنوند:”همان چهارمحال را می گویید دیگر؟” یا این پاسخ “کجا هست؟”و ناچار باید بگویند بین شیراز و اصفهان! سوال اینجاست ، این نام که اساسا خودش مجهول الهویه است و برای شناخته شدن خود باید به نام چهارمحال و شیراز و اصفهان چنگ بزند ، چگونه می تواند هویت بخش و انتقال دهنده تاریخ و ارزشهای ما باشد؟پنجاه سال است که هویتی که شما از آن دم میزنید عبارت مضحک “بین شیراز و اصفهان” است!
۴- اساسا تعریفتان از هویت چیست؟ در فرهنگ معین آمده است: هویت یعنی آنچه که موجب شناسایی شخص باشد . در فرهنگ عمید هویت چنین تعریف شده است: هویت یعنی حقیقت شخص که شامل صفات او باشد و فرهنگ دهخدا می گوید هویت مجموعه نگرش‌ها، ویژگی‌ها و روحیاتی است که یک فرد را از دیگران متمایز می‌کند.مخالف عزیز شما نیز برای پیدا هویتتان نیازی نیست با چراغ گردسوز در صفحات فراموش شده تاریخ ،دنبال گیلویه کورمال کورمال کنید،.برای یافتن هویتتان با چشم باز و غیرمسلح به پیاده روهای شلوغ شهر بروید و گیلویه های امروز را با چهره ای آفتاب سوخته در حال بنه و زالزالک فروختن و فردا ،کنگر و بیلهر کنار خیابان بیابید. گیلویه های بیکاری که امروز برای فرار از وسوسه خودکشی می جنگند،را ببینید ،گیلویه هایی که با دمای ۶۰ درجه عسلویه مبارزه می کنند تا با دستمزد ناچیز کارگری ، عشق زندگیشان را به ماندن راضی کنند تا دیگر حرف طلاق نزند .اینها ویژگی ها و روحیات امروز ماست، آیا با تعریف دهخدا از هویت یعنی ویژگی ها و احوال افراد جامعه و مصداق این تعریف در استان مخالفید؟
۵- به کشور امارات نگاهی بیاندازید. یک کشور کوچک که تقریبا به اندازه سن استان ما تاریخ کشوداری داشته و مساحتش تقریبا به اندازه استان ما است ،البته بدون جنگل و کوه و رودخانه و آبشار و بی بهره از نفت و گاز .هر گاه وزیر خارجه اش علیه ایران موضع می گیرد سخنگوی وزارت خارجه ما ریشخندی می زند و به وزیر اماراتی می گوید کشورت به اندازه تاریخ تولدت قدمت دارد ! اما همین کشورگمنام و بی قدمت و شنزار و بی حاصل با جلب توجه جهانیان و برندسازی و حضور در بازار پررونق گردشگری خود را به یکی از ثروتندترین کشورهای دنیا بدل کرده است.برند امارات حالا همه جا است از پیراهن بارسلونا و رئال مادرید تا مداخلات سیاسی و نظامی در بسیاری از نقاط جهان.
این کشور بی رگ و ریشه حالا بزرگترین شریک تجاری ایران است.اما کهگیلویه بویراحمدی های تاریخ ساز و با هویت برای ارزانتر خریدن ارزاقشان باید به دیلم و گناوه بروند و اجناس قاچاق شده از این کشور بی هویت را سرافرازانه در ماشین قایم کنند و به افتخار ارزان خریدن یک کاپشن یا ال سی دی قاچاق نائل شوند.هویت امروز امارات که پانصد سال دیگر تاریخ از آن بعنوان یک تمدن باشکوه یاد خواهد کرد ، اینچنین است و هویت ما برای یادآوری تاریخ به آیندگان آنچنان.! سوال اینجاست که شما مخالف عزیز تا کی میخواهید زیر باد غرور یک تاریخ البته بزرگ اما ناشناخته بخوابید و تجارب دنیا را انکار کنید؟
۶- اینکه می گویید اولویت ما تغییر نام استان نیست و بیکاری و فقر است، آیا بدین معنی است که شما تصور می کنید مدیرکل جهادکشاورزی یا مدیرکل راه و ترابری یا امور عشایر و آب و فاضلاب روستایی و روئسای بانکهای استان و نمایندگان مجلس باید کار خود را تعطیل کرده و دنبال تغییر نام استان باشند؟ از آنجا که اینطور نیست، اگر مسئولین به کار خود مشغول باشند و یک گروه بیست نفره بدور از جنجال ، مامور این بررسی باشند دغدغه شما مرتفع می شود ؟ یا به دنبال بهانه ای جدید خواهید بود؟

۷- آیا اگر اراده عموم مردم استان طبق رای گیری موافق تغییر باشد شما بازهم در صدد هستید با جار و جنجال، نظرتان را به اکثریت مردم تحمیل کنید یا اگر در کنار برگزاری دو انتخابات اردیبهشت سال آینده صندوق کوچکی در کنار سایر صندوق ها گذاشته شده و با دو برگه زرد و کبود، به سادگی آرای موافق و مخالف مردم استخراج و دال بر تغییر باشد آنگاه به قواعد دموکراسی پایبندید و به نظر مردم احترام می گذارید؟شاید با پیش بینی رای مردم قصد دارید فضا را چنان پر تنش کنید که این امر به همه پرسی گذاشته نشود؟

۸- شما با این شدت تعصب و غیرت و همیٌت، از دوره خودتان برای نسل های آینده چه چیزی به یادگار می گذارید؟شما که محتوای مبارزه اجدادمان را به ادعوا سر یک نام تنزل می دهید،اگر اجداد ما برای نانی که تنور خانه بیوه زنی را گرم و شکم گرسنه بچه یتیمی را سیر کند جنگیدند و با مبارزه برای احقاق حق، حماسه های بزرگی برای افتخار ما یادگار گذاشتند و تاریخی برایمان به ودیعه گذاشتند که برای ماندن به یک اسم محتاج نباشد، شما چه حماسه و افتخاری برای نسل های بعد به یادگار می گذارید؟. مخالف عزیز به جای قلم فرسایی و کوبیدن بر طبل تاراج هویت ، پاسخ دهید که آیا یادگار لجاجت و عصبیت شما برای نسل  آینده چیزی جز این جمله سایت ویکی پدیای جهانی است که می گوید: “استان کهگیلویه و بویراحمد با بحران سوء تغذیه و ناامنی غذایی دست به گریبان است”.لابد می خواهید بگویید قابل ویرایش است ، آیا واقعیات هم قابل ویرایش اند؟

۹- شما مخالفین عزیز تغییر نام که تظاهر به نگرانی در مورد وضعیت اشتغال و طلاق و خودکشی می کنید و طرف موافق را به نادیده گرفتن این اولویت ها متهم می کنید، انگار خود فارغ از این مشکلات،دغدغه ای جز عدم تغییر نام استان ندارید اگر چنین نیست پس چرا هرگز در برابر آمار بیکاری و خودکشی و طلاق اینگونه نشوریده و قلم فرسایی نکرده اید؟چرا همچون ادبیات سرکوبگرانه اینروزهایتان مسئولین را تهدید نکردید که اگر نرخ بیکاری پایین نیاید و خودکشی ها درمان نشود چنین میکنیم و چنان؟
۱۰-اگر عقلای روشن بین قوم(نه شهرت جویان متحجر) بگویند ما با تغییر نام و جلب توجه همگان، می توانیم اصالت و هویت، زیبایی ها، حماسه ها، دردها و مظلومیت هایمان را بهتر فریاد بزنیم و زنگار فراموشی را از صفحات تاریخ حماسه های کهگیلویه و بویراحمد بزداییم ، آیا به تغییر رضایت می دهید یا دوست دارید نام ایلمان به هر قیمتی روی نام این جغرافیا باشد؟
امیدوارم پاسخی منطقی، قانع کننده و دور از توهین و دستپاچگی بدهید.
با تشکر از سایت محترم کبنا به جهت بی طرفی و رعایت اصول حرفه ای کار رسانه ای و فراهم آوری زمینه بحث و تبادل نظر
داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات